İsrail cezaevindeki Filistinli yazar Velid Dakka hayatını kaybetti

İsrail hapishanelerinde 38 yıldır tutuklu olan omurilik kanseri Filistinli yazar Velid Dakka, 62 yaşında hayatını kaybetti.

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti’nden yapılan ortak açıklamada, 1986’dan bu yana İsrail cezaevlerinde tutulan Velid Dakka’nın, Tel Aviv yakınlarındaki Assaf Harofeh hastanesinde hayatını kaybettiği belirtildi.

‘KASITLI TIBBİ İHMAL’ İDDİASI

Açıklamada, Dakka’nın İsrail cezaevi yönetiminin hasta tutuklulara yönelik uyguladığı kasıtlı tıbbi ihmal nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi.

İsrael Hayom gazetesinin haberinde ise Dakka’nın, nadir görülen bir kanser türü nedeniyle hayatını kaybettiği aktarıldı.

1986’DA TUTUKLANMIŞTI

Filistinli yazar, 1986’da İsrail askerlerine yönelik eylemler gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklandı. Dakka cezasını 24 Mart 2023’te tamamladı ancak “aileleriyle temasa geçmeleri için tutuklulara yardım etmeye çalıştığı” iddiasıyla cezasına iki yıl daha eklenerek cezaevinde tutuldu.

Filistin Esirler Cemiyeti, Mayıs 2023’te yaptığı açıklamada, Aşkelon kentinde bir hastanede 12 Nisan’da ameliyat edilen Dakka’nın İsrail güçlerince yeniden alıkonulduğunu açıkladı. Aralık 2022’de omurilik kanseri teşhisi konulan 62 yaşındaki Dakka’nın sağlık durumu nedeniyle serbest bırakılması isteniyordu.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x